Worek na buty jak uszyć?

worek na kapcie szycie

Zarówno w przypadku kompletowania wyprawki dla przedszkolaka, jak i wyposażania dziecka do szkoły lista zakupów jest bardzo długa. Każde dziecko powinno mieć niezbędne przybory, strój do ćwiczeń i właściwe obuwie. Następnie trzeba to wszystko odpowiednio zapakować. Na buty przyda się worek. Zobacz jak uszyć go samodzielnie?

Worek na buty – czego potrzebujemy?

Uszycie worka na buty nie jest trudne. Można uszyć go ręcznie albo przy pomocy maszyny. Będziemy do tego potrzebować:

  • materiał,
  • sznurek,
  • nici,
  • igła lub maszyna do szycia,
  • nożyczki.
  • żelazko,
  • agrafka

Szycie worka na buty- od czego zacząć?

szycie worka na kapcie
Szycie worka na kapcie

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiedni materiał na worek (zobacz także – https://malafabryczka.pl/kategoria/worki-na-kapcie-dla-dzieci-handmade/273). Powinien być on przede wszystkim trwały, nie należy jednak zapominać o stronie estetycznej. Do sklepu z materiałami warto wybrać się razem z naszym maluchem. W ten sposób sam wybierze taki wzór, który będzie mu najbardziej odpowiadać. A jest w czym wybierać. Mnogość wzorów i kolorów jest ogromna. Warto przy tym pamiętać, żeby uszyty samodzielnie worek na buty był raczej ciemny i wzorzysty, gdyż worki na buty bardzo lubią się brudzić. Na jasnym, gĺadkim materiale widać każdą najmniejszą plamkę.

Szyjemy worek na buty

Kiedy mamy już materiał musimy wyciąć kawałek o odpowiedniej wielkości. Jeśli chcielibyśmy uzyskać worek o wymiarach 35 cm na 40 potrzebujemy kawałka materiału o wymiarach 72 cm x 45 cm. Po bokach worka musimy zostawić po około 1 cm na szwy, a w górnej części potrzebujemy około 5 sm na stworzenie tunelu przez który później przewleczemy sznurek. Po wycięciu odpowiedniego kawałka materiału należy go dokładnie wypracować z dużą ilością pary. Dzięki temu nie skurczy się przy pierwszym praniu a i samo szycie będzie łatwiejsze.

Worek na buty – szyjemy tunel 

Szycie worka na buty zaczynamy od odmierzenia ilości materiału potrzebnej na tunel. W górnej części odmierzamy 4 cm. Następnie składamy ten fragment materiału na pół. W ten sposób nasz worek na buty będzie miał tunel o szerokości 2 cm. Aby ułatwić sobie pracę dokładnie zaprasowujemy złożony na pół fragment materiału. Jeśli do szycia worka używamy maszyny, w tym momencie zszywamy tunel. Możemy to również zrobić ręcznie, jednak będzie to dużo bardziej czasochłonne. Przy pomocy maszyny możemy również zabezpieczyć cały materiał przed strzępieniem. W tym celu należy użyć overlocka lub ściegu zygzakowego

Worek na buty- już prawie gotowy!

Kolejny krok to zszywanie worka na buty. W tym celu należy złożyć cały materiał na pół, tak by obie części tunelu dokładnie się ze sobą łączyły. Następnie należy obszyć worek, pamiętając by nie zaszyć powstałego wcześniej tunelu. Do szycia materiał na worek na buty składamy tak, by wzór znajdował się w środku. Dzięki temu po uszyciu nie będzie widać nieestetycznych szwów. Teraz pozostaje już tylko przewlec sznurek przez tunel i gotowe. Aby ułatwić sobie pracę, możemy użyć do tego agrafki. W ten sposób w kilka chwil mamy gotowy worek na buty, z którym nasz maluch będzie wesoło maszerował do szkoły lub przedszkola. Cała praca zajmie nam niewiele czasu, a satysfakcja będzie ogromna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*