Świece sojowe – jak zrobić?

świece sojowe wykonanie

Świece sojowe są hitem ostatnich miesięcy, a ich wybór jest naprawdę duży. To forma dekoracji, która dodaje wnętrzu ciepła oraz wyjątkowego klimatu, ale może także pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Aromatyczne i nietoksyczne świece sojowe mogą nam posłużyć także do pielęgnacji i masażu naszej skóry. Można je wykonać samodzielnie, wykorzystując w tym celu naturalne składniki. Świetnie sprawdzą się w postaci własnoręcznego prezentu. Dowiedz się, jak je zrobić.

Co jest potrzebne do zrobienia świec sojowych?

• kubeczek, słoiczek lub inne naczynie, do którego należy wlać wosk
wosk sojowy – najlepiej wybrać ten naturalny, bez żadnych sztucznych dodatków
miska lub garnek, aby zrobić kąpiel wodną
knot drewniany lub bawełniany, ten drugi możesz wykonać z bawełnianego sznurka
naturalne olejki eteryczne
ozdobny słoiczek, w którym świeca będzie zastygać
patyczek do uformowania knota
łyżka
opcjonalnie kolorowe płatki suszonych kwiatów, by dodać świecom unikalności

Jak samodzielnie wykonać świece sojowe?

Samodzielne wykonanie świec sojowych nie jest procesem skomplikowanym, wymaga to jednak kilku zasad, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący.

1. Wosk należy podzielić na mniejsze kawałki i przełożyć do miski lub garnka w celu wykonania kąpieli wodnej. Powinno się go rozpuszczać powoli na małym ogniu, by nie dopuścić do jego zagotowania. Pod wysoką temperaturą wosk traci swoje właściwości, dlatego wrzucenie go do wody lub umieszczenie w mikrofali nie wchodzi w grę. Warto też pamiętać, aby cały czas go mieszać podczas topnienia.

2. Stopiony wosk najlepiej odłożyć na chwilę na bok do ostygnięcia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu olejki eteryczne, które dodasz w trakcie tworzenia świec nie wyparują.

3. Dodajemy naturalne olejki eteryczne oraz płatki kwiatów. Należy pamiętać o odpowiedniej proporcji. Dziesięć kropli olejku na sto gramów wosku. By stworzyć własną kompozycję zapachową z kilku olejków, wystarczy je ze sobą połączyć jeszcze przed dodaniem do wosku.

4. Kolejną czynnością będzie przyklejenie podstawki knota do spodu szklanego słoiczka. Powinien być on dłuższy niż docelowa długość. W tym celu można użyć kleju na gorąco lub roztopionego wosku. Aby go usztywnić, należy zawiązać jego górę do drewnianego patyczka, który położony jest w poprzek słoiczka. W ten sposób można uniknąć tego, że knot się przesunie w trakcie zastygania świecy.

5. Zalewamy woskiem słoiczek z przyklejonym knotem i czekamy, aż nasza świeca zastygnie. Należy pamięć, że nie powinien być on za gorący, ponieważ knot mógłby odkleić się od dna. Następnie można go przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Po około godzinie od momentu przelania wosku do słoiczka, sojowa świeca jest gotowa do używania.

Knot bawełniany czy drewniany do świec sojowych?

świeca sojowa inspiracje
Świeca sojowa inspiracje

Knot bawełniany jest tańszy od drewnianego, który kosztuje 2 zł za sztukę wraz ze stopką. Cena bawełnianego to około 0.50 zł i nie trzeba do niego dokupywać blaszki do mocowania. Niestety takie rozwiązanie ma swoją wadę, ponieważ przymocowanie knota bawełnianego nie jest takie łatwe. Podczas wlewania wosku może się on odkleić lub przesunąć. Potrzeba do tego wprawy. Warto się wspomóc na przykład wykałaczką, patyczkiem lub klamerką. Natomiast drewniany knot sprzedawany jest wraz ze stopką, dzięki czemu zdecydowanie ułatwia to montaż. Jego największa zaletą jest dźwięk podczas spalania, ponieważ skwierczy jak drewno w kominku. Świeca sojowa z drewnianym knotem posiada większe walory estetyczne oraz równomiernie się wypala. Dodatkowo w świecy nie tworzy się tunel, przez co dłużej można się cieszyć jej oryginalnym wyglądem.

Wskazówki jak palić świecę sojową:

Należy ją palić jednorazowo do momentu, aż wosk upłynni się na całej powierzchni, aby uniknąć efektu tak zwanego tunelu. Po zgaszeniu świecy należy lekko przyciąć knot, około 3-5 mm, by nie kopcił się przy kolejnym paleniu się świecy.

***

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*