Jakie oświetlenie do łazienki

oświetlenie łazienka

Remontując łazienkę, zwykle skupiamy się na przyłączach i rozmieszczeniu najważniejszych elementów. Żaden pokój kąpielowy nie obędzie się bez wanny czy prysznica. Jednak choć te produkty są niewątpliwie bardzo istotne, także światło gra główną rolę. Korzystanie z ciemnej łazienki nie będzie przyjemne, a do tego jest po prostu niepraktyczne. Ponadto różne rodzaje lamp, mogą służyć jako dodatki do aranżacji i dekoracji wnętrza. Także o tym warto pomyśleć, kupując oświetlenie do tego pomieszczenia. Jakie punkty świetlne będą służyć najlepiej?

Jakie oświetlenie do łazienki musi się w niej znaleźć?

Ilość punktów świetlnych zależy od naszych potrzeb lub też definiowane jest przez istniejące przyłącza. Jednak uznaje się, że powinno być światło górne, które oświetla całe pomieszczenie oraz światło punktowe montowane nad lustrem, aby łatwo było z niego korzystać. Dodatkowe punkty świetlne mogą służyć do dekoracji czy doświetlenia rogów pomieszczenia. Zwłaszcza w ciemnych łazienkach, gdzie nie ma okna, dobrze jest dodać kilka elementów świetlnych. Jeśli chcemy mieć bardzo jasną łazienkę, możemy pokusić się o kilka punktów, w których zamontujemy zróżnicowane oświetlenie. Warto pamiętać, że im większa powierzchnia łazienki, tym więcej lamp potrzebujemy, aby ją równomiernie oświetlić.

Podział na strefy

W ustaleniu, jak oświetlić pokój, najważniejszy jest podział na strefy. Łazienka już od wejścia powinna nas zapraszać do siebie, a nie być ciemnym pomieszczeniem z surową żarówką, która nie oświetla dobrze boków. Ale też oświetlenie nie może razić w oczy, co, zwłaszcza gdy wstajemy w nocy, aby skorzystać z toalety, jest niepożądane. Dobrze jest więc dokonać podziału świateł, a nawet wziąć pod uwagę ich intensywność czy zastosowanie.

Najważniejsze jest górne źródło światła, które powinno być na tyle silne, że po włączeniu oświetli większą część łazienki. Jednak osobny włącznik przyda się do światła zamontowanego nad umywalką i lustrem. Jeśli kabina prysznicowa stoi w ciemnym rogu, również przy niej powinien się znaleźć punkt świetlny, który można włączyć w razie potrzeby.

oświetlenie w łazience
oświetlenie w łazience

Praktyczne czy dekoracyjne?

Zastanawiając się jakie oświetlenie do łazienki powinniśmy wybrać, wiele osób zdecyduje się na praktyczne lampy, które są odporne na wilgoć i dają równomierne światło. Jednak są też osoby, dla których punkty świetlne muszą być dopasowane do stylu aranżacji wnętrza, a nawet mogą być same w sobie dekoracją. Oczywiście obie funkcje, można połączyć w bardzo prosty sposób.

Choćby lustro ze wbudowanym oświetleniem będzie praktyczne, ponieważ nas oświetli, gdy przed nim staniemy, ale też będzie fantastyczną dekoracją. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy podkreślić styl wybrany do aranżacji łazienki. W nowoczesnej łazience sprawdzi się lustro podświetlone ledami, a w tradycyjnej model, który ma dodatkową lampkę wyglądającą jak elegancki kinkiet. A jeśli chcemy mieć ładnie oświetlone lustro, ale nie planujemy kupić modelu ze wbudowanym oświetleniem, można po jego bokach lub nad nim dodać punkt świetlny, który nam się najbardziej podoba.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*