
Jak zrobić świeczkę zapachową ?
Ciepły płomień zapachowej świecy zawsze wprowadza w dobry nastrój. Samodzielnie wykonana świeczka to doskonały pomysł na oryginalną ozdobę. Będzie też wspaniałym prezentem dla bliskich osób. Domowa produkcja to świetna zabawa i sposób na kreatywne spędzanie czasu. Jest to bardzo łatwe zajęcie, które przynosi dużo satysfakcji.
Produkty potrzebne do wykonania świeczki zapachowej.
Najważniejszym składnikiem domowej świecy jest wosk. Możemy zakupić parafinę lub postawić na bardziej naturalny skład np. wosk pszczeli. Takie świece są dużo bardziej ekologiczne. Aby zrobić knot potrzebny będzie gruby sznurek. Jako naczynie najlepiej sprawdzą się niewielkie szklane słoiczki. Jeśli chcemy zrobić świeczkę bez szklanego opakowania możemy użyć plastikowych lub kartonowych form. Ciekawą opcją są foremki do ciast w różnych kształtach i rozmiarach. Potrzebne będą też barwniki do wosku, mogą być również spożywcze.
Jakie dodatki są potrzebne do świeczek zapachowych?
Jako ozdoby do świec możemy użyć wszystko to co znajdziemy w domu i ogrodzie. Wybór olejków zapachowych najlepiej dostosować do własnych preferencji. Zbyt mocny zapach będzie przytłaczał i zepsuje całą naszą pracę. Najlepiej zakupić naturalne olejki eteryczne. Można też użyć aromatów do ciast. Suszone zioła i kwiaty należy zatopić w wosku. Doskonale sprawdzi się suszona lawenda, płatki róż i bratków, ale też zioła, rozmaryn i oregano. Wiosną i latem warto wykorzystać polne kwiaty. Suszone owoce np. plaster jabłka, pomarańczy, czy suszone skórki cytryny, doskonale skomponują się z laską cynamonu lub wanilii. Najbardziej pobudzający zapach o poranku to świeżo zaparzona kawa. Świeca z zatopionymi ziarnami kawy, nie tylko będzie pięknie wyglądała ale i rozbudzała swoim zapachem. Wszelkie przyprawy kuchenne takie jak goździki, anyż gwiaździsty i kardamon, nie tylko wyglądają pięknie ale też intensywnie pachną.
Wykonanie świeczki zapachowej – krok po kroku.
Przygotuj foremki lub szklane naczynia. Wosk należy rozpuścić w miseczce nad parą wodną lub w garnku stopniowo podgrzewając. Przypomina to rozpuszczanie czekolady. Dodajemy olejki zapachowe i opcjonalnie barwnik. Mieszamy aż masa dokładnie się rozpuści i połączy ze składnikami. Następnie przelewamy wszystko do foremek. Kiedy wosk zacznie delikatnie zastygać, przy pomocy długiej wykałaczki umieszczamy knot. Po bokach foremki lub słoiczka zatapiamy dodatki. Zostawiamy do ostygnięcia na kilka godzin. Po wyjęciu z foremki mamy gotową, pachnącą domową świeczkę. Pozostaje tylko rozkoszować się jej pięknym widokiem i zapachem.
Kilka przykładowych świeczek zapachowych.

Świeczka pachnąca lasem. Potrzebujemy do jej wykonania dodatkowo, olejek sosnowy, dwie nieduże szyszki, kilka gałązek z drzewa iglastego (ususzonych lub świeżych). Do rozpuszczonego wosku wraz z olejkiem możemy dodać zielony barwnik. W szklanym naczyniu umieszczamy szyszki i gałązki. Zalewamy wszystko rozpuszczoną masą i umieszczamy knot.
Świeca w miseczce z ziaren kawy. Jako foremki należy użyć niewielkiej miseczki, którą musimy obsypać ziarnami kawy. Aby ziarna dobrze się trzymały możemy posmarować miseczkę np. tłuszczem. Do wosku dodajemy aromat kawowy lub waniliowy. Po ostygnięciu wyjmujemy świeczkę z foremki i gotowe.
Tęczowa świeczka zapachowa. Potrzebujemy kilku kolorów barwników do wosku. Każdy kolor rozpuszczamy oddzielnie. Możemy użyć różnych olejków zapachowych ale należy pamiętać, że aromaty powinny do siebie pasować, np. kawa, wanilia, cynamon. Wlewamy wosk do foremki i kiedy wystygnie dolewamy inny kolor.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis