Jak zrobić świecę z wosku pszczelego?

jak zrobić świecę z wosku pszczelego

Świece z wosku pszczelego cieszą się bardzo dużą popularnością. Ich główną zaletą jest naturalność i brak dodatków chemicznych. Ponadto świece te nie wywołują alergii, jonizują powietrze, posiadają długo utrzymujący się piękny zapach, a także oczyszczają powietrze z nieprzyjemnego zapachu tytoniu. Świece z wosku pszczelego można kupić lub samodzielnie wykonać w domu. Jakie są metody wykonywania tych świec? Przedstawiamy poniżej.

Świece z wosku pszczelego posiadają także właściwości prozdrowotne. Są pomocne w leczeniu dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych. Oprócz tylu pozytywnych cech, świece z wosku pszczelego mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu dla osób, które własnoręcznie zajmują się hodowlą pszczół. Do wyrobu własnych świec należy używać wosku jak najlepszej jakości, najlepiej pochodzącego ze sprawdzonej pasieki. Wszelkie sztuczne ulepszacze i dodatki tylko zaburzają właściwości owych świec. Ważnym elementem jest również knot, który powinien być wykonany z naturalnej bawełny. Nie powinien być on barwiony, ani woskowany.

Świece z wosku pszczelego – wykonanie.

Krok 1. Przygotowanie knota. 

Knot powinien być bawełniany, bez farbowania oraz woskowania. Wyposażony w cienką blaszkę będzie łatwiej umieścić na dnie formy. Knot należy zawiązać na wykałaczce, aby można było go umieścić w odpowiedniej pozycji w formie.

Krok 2. Przygotowanie foremki.

Do wykonania świeczek można użyć gotowych form np. silikonowych. Można również wykorzystać niepotrzebne już słoiczki i pojemniki, które powinny być umyte i osuszone.

Krok 3. Roztapianie wosku.

Wosk umieszczamy w garnku i stopniowo roztapiamy na małym ogniu. Nie wolno doprowadzać do wrzenia. Do roztopionego wosku można dodać kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

Krok 4. Wylewanie. 

Roztopiony wosk wylewamy do przygotowanej wcześniej foremki z knotem. Jeśli forma składa się z dwóch części, warto zabezpieczyć ją gumkami lub związać sznurkiem, aby nie rozsunęła się podczas zastygania wosku. Świecę należy odstawić, aż wosk zastygnie. Po tym czasie należy usunąć formę i dociąć knot jeśli jest zbyt długi. Świeczka gotowa.

Świece z wosku pszczelego – węza pszczela.

świeca z wosku pszczelego
Świeca z wosku pszczelego

Świetnym sposobem na wykonanie efektownych świec z wosku, jest użycie węzy pszczelej. Jest to sprasowany wosk pszczeli, którego pszczelarze używają do wypełniania ramek, umieszczanych w ulach. Dzięki charakterystycznemu kształtowi węzy, świece posiadają bardzo ciekawy wygląd. Aby wykonać świecę, plaster węzy należy dociąć na odpowiednią, pożądaną wielkość. Przygotowany wcześniej knot umieszczamy na brzegu węzy i delikatnie zagniatamy go w wosku, aby następnie plaster węzy móc zwinąć w rulon. Drugi brzeg węzy łączymy ze świeczką, poprzez delikatne wmasowanie go w całość. Knot, jeżeli jest za długi, należy przyciąć.

Świece z pszczelego wosku są bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem. Posiadają one szereg właściwości zdrowotnych. Ich dodatkową zaletą jest to, że ulegają one spalaniu bez obecności dymu oraz wydzielają przyjemny, miodowy zapach, który działa kojąco i uspokajająco. Ponadto zapach świec z wosku pszczelego możemy udoskonalić, dodając olejek eteryczny o ulubionym zapachu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*