Jak zrobić poduszkę

jak zrobić poduszkę

Chyba nikt sobie nie wyobraża odpoczynku lub snu na kanapie czy łóżku bez poduszki. To dzięki dobrej jakościowo i odpowiednio z profilowanej pod danego człowieka poduszce wypoczynek w pozycji leżącej jest efektywny i pozytywnie wpływa na naszą regenerującą. Pomimo, że trudno z tym dyskutować, mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie właściwej poduszki. A taką możemy zrobić sobie sami i nie potrzebujemy do tego wcale żadnej specjalistycznej wiedzy.

 Dobra poduszka to dobry materiał

Poduszka składa się zasadniczo z dwóch rzeczy: z tkaniny i wypełnienia (nici wykorzystane do jej zszycia w tym przypadku pomińmy). Dlatego klucz to stworzenia dobrej poduszki tkwi w odpowiednim doborze surowców, które musimy dobrać pod swoje indywidualne potrzeby i gusta. Najczęściej wybieranym materiałem na poduszki jest bawełna, najlepiej ta charakteryzująca się wysoką gramaturą. W niektórych poduszkach mamy jednak do czynienia z tkaninami syntetycznymi, czasem z domieszką bawełny.

Jeżeli chodzi natomiast o wypełnienie, to tym przypadku wybór jest naprawdę spory, a na rynku dostępny jest cały szereg wypełnień naturalnych, jak i tych pochodzenia syntetycznego.

wykonanie poduszki

Wypełnienie sercem każdej poduszki

W przypadku wypełnień pochodzenia naturalnego, to zapewne pierwsze skojarzenie dla wielu z nas to ptasi puch lub pierze (zazwyczaj gęsi, kaczy czy kurzy), bo to właśnie z tym surowcem, wykorzystywanym przecież do tego celu od wieków, kojarzy się chyba każdemu poduszka. Z jednej strony poduszka wypełniona takim materiałem zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, sprawdza się zarówno latem, jak i zimą, zapewniając nam komfort w trakcie snu w ciągu całego roku kalendarzowego. Jednakże z drugiej strony nie jest to dobry wybór np. dla alergików, jak również należy pamiętać, że czyszczenie takiej poduszki, a z tym trzeba się przecież liczyć, jest o wiele trudniejsze niż w przypadku tych z wypełnieniem syntetycznym. W końcu i koszt pierza czy puchu jest sporo wyższy niż tzw. syntetyków.

Oczywiście wybór wypełnienia naturalnego jest o wiele szerszy niż opisane powyżej pierze i puch ptasi, a wśród nich znajdziemy tak nietypowe przykłady jak jedwab czy zielona herbata. To jednak raczej ciekawostka, a wśród tego rodzaju materiału wymienia się również najczęściej:

 • Wypełnienie wełniane;
 • Wypełnienie z orkiszu;
 • Wypełnienie z gryki;
 • Wypełnienie z lnu;
 • Wypełnienie z łuski prosa;
 • Wypełnienie z bambusa.

Wypełnienia pochodzenia syntetycznego charakteryzują się z kolei niższą ceną, łatwiejszym czyszczeniem, odpornością na gniecenia. Zazwyczaj jednak charakteryzują się krótszą żywotnością. Wśród nich wyróżnia się następujące surowce:

 • Wypełnienie z anilany;
 • Wypełnienie z granulatu;
 • Wypełnienie z lateksu;
 • Wypełnienie z pianki.

Wykonanie poduszki – co będzie potrzebne?

Kiedy mamy już wybrane wszystkie materiały, możemy przystąpić do pracy. Aby wszystko poszło jak najbardziej sprawnie, przed rozpoczęciem pracy trzeba pamiętać o przygotowaniu wszystkich sprzętów i przyrządów, które mogą nam się przydać w trakcie pracy. Do wykonania poduszki potrzebujemy zatem:

 • maszyna do szycia;
 • szpilki;
 • nożyczki;
 • nitka z igłą.

Pięć kroków do wykonania własnej poduszki

Krok 1. Zakupiony materiał tniemy na dwa kwadraty (ew. prostokąty) o identycznych wymiarach, pamiętając o dodaniu z każdej strony tzw. marginesu na szew – spokojnie wystarczy jeden centymetr takiego zapasu.

Druga opcja to wycięcie jednego kawałka: w przypadku poduszki o 45 cm x 45 cm, musimy wyciąć kawałek o wymiarach 92 cm x 47 cm. W tym przypadku będziemy mieli jeden bok mniej do szycia.

Krok 2. Składamy wycięty materiał prawą stroną do prawej (do środka wzorem) i starannie go wyrównujemy. Następnie zabezpieczamy materiał szpilkami, aby w trakcie dalszej pracy z maszyną do szycia nic nam się nie przesunęło.

Krok 3. Szyjemy. W zależności od wybranej w kroku pierwszym opcji, przeszywany trzy lub cztery boki w odległości ok. jednego centymetra od krawędzi. Pamiętaj jednak, aby zostawić otwór na wywinięcie materiału.

Krok 4. Wywracamy materiał na drugą stronę i przystępujemy do wypychania  poduszki wybranym wcześniej przez nas materiałem.

Krok 5. Po wypełnieniu poduszki zszywamy ręcznie za pomocą igły i nitki otwór. Gotowe!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*