Jak zrobić naturalne mydło?

mydło naturalne

Coraz częściej można spotkać się z naturalnym mydłem, które robi się w domowym zaciszu. Proces ten jest naprawdę prosty i nie zajmuje dużo czasu, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą przyrządzić naturalne mydło. Co będzie do tego potrzebne?

Czym tak naprawdę jest mydło?

Ten codziennie używany produkt stał się wręcz niezbędny, przez co życie bez niego jest naprawdę utrudnione. Mydło jest solą kwasów tłuszczowych, która powstaje podczas reakcji tłuszczów z zasadami. W zależności od wykorzystanych składników, można wyróżnić mydło twarde, jak i mydło miękkie. Podczas przygotowywania mydła przede wszystkim należy przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa, gdyż praca ta wiąże się z użyciem szkodliwych środków chemicznych, dlatego też zaleca się zakładanie rękawiczek. Dobrze by było, jeśli dzieci będą również znajdować się w innym pomieszczeniu. Konieczne jest także dokładnie wywietrzenie pomieszczenia po zakończonej pracy. Do przygotowania naturalnego mydła będzie potrzebnych kilka produktów, ale także sprawdzony przepis.

Co do mydła?

Woda jest podstawowym składnikiem, jaki wykorzystuje się podczas produkcji mydła. Przyda się także dobrej jakości oliwa z oliwek. Dobrze by było, aby oliwa była z wytłoczyn, gdyż ten rodzaj ma zdecydowanie dłuższą trwałość niż tradycyjna odmiana extra vergin. Niezbędny będzie także wodorotlenek sodu, czyli związek chemiczny o symbolu NaOH oraz olej rycynowy, dzięki któremu mydło będzie lepiej się pienić. Reszta składników zależy tak naprawdę od tego, jaki zapach ma mieć mydło w końcowym etapie. Można wykorzystać w tym celu najróżniejsze dodatki zapachowe. Do takiego mydła dodaje się czasami masło kakaowe czy orzechowe, które nadaje unikalnego zapachu. Wbrew pozorom, taki zapach jest bardzo intensywny dlatego nie należy przesadzać z ilością substancji zapachowych, jakie dodaje si do mydła.

mydło naturalne wykonanie
mydło naturalne wykonanie

Wykonanie

Kluczem do prawidłowego wykonania mydła naturalnego jest przede wszystkim odpowiednie odważenie składników. Jak powinny wyglądać proporcje? Oliwa to około 450 gram, olej kokosowy to około 180/200 gram. Jeśli chodzi o olej rycynowy to można użyć około 100 gram. Woda to około 270 gram, a wodorotlenek sodu około 100 gram. Wszystkie te składniki powinny być dość dokładnie odmierzone. Następnie trzeba wlać je do garnka i podgrzewać. Ważne jest to, aby temperatura nie była wyższa niż 60 stopni. Następnie wodę destylowaną należy przelać do ceramicznej miski czy garnka i dodać do niej NaOH. W czasie tej czynności dobrze jest założyć ochronne okulary i rękawice, gdyż zachodzi reakcja, która może podrażnić skórę i wzrok. Po połączeniu tych dwóch składników powstanie tak zwany ług, który po ostygnięciu trzeba przelać do mieszaniny olejów. Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą za pomocą blendera. Cała mieszanina powinna zacząć gęstnieć. Jeśli tak się dzieje, należy małymi ilościami dodawać substancje zapachowe i barwniki. Wszystko oczywiście trzeba znów wymieszać. Przygotowaną mieszankę przekłada się do wcześniej przygotowanych foremek. Na wielu sklepach internetowych można zakupić specjalne foremki w różnym kształcie. Jednak czasami sprawdzą się także małe, plastikowe pojemniki. Takie mydło w foremkach trzeba zostawić do ostygnięcia. Dobrze jest wyciągnąć je z foremek po około 3 dniach. Po tym okresie można bez problemu je używać.

Domowa produkcja mydła to bardzo ciekawa sprawa. Naturalne mydło jest nie tylko pozbawione substancji chemicznych, ale przede wszystkim ładniej pachnie i wygląda zdecydowanie ciekawiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*