Jak zrobić mydło naturalne w domu

jak zrobić mydło naturalne

Jeżeli chcesz aby w Twoim otoczeniu było mniej chemii, a więcej natury doskonałą opcją są dla Ciebie środki czystości domowej roboty. Dzięki samodzielnie wykonanemu mydłu zyskujesz całkowitą kontrolę nad jego składem. To Ty decydujesz co będzie w mydle i jakie aromaty dodasz. Wobec tego domowy produkty może być z Twoim ulubionym olejkiem i unikalnym zapachem, które mogą być niedostępne w sklepach. Co więcej robiąc domowe mydło zdecydowanie łatwiej jest wykluczyć z jego składu wszelkiego typu substancje uczulające. Mydło domowej roboty jest ekologiczne, zdrowe i dopasowane do indywidualnych preferencji dotyczących pielęgnowania swojego ciała. Dodatkowo mycie ciała daje sposobność do regeneracji skóry, a naturalne mydło wspomaga ten proces gdyż nie zawiera barwników i szkodliwych substancji.

Wykonanie naturalnego mydła

Mydło powstaje z połączenia substancji silnie zasadowych z kwasami. Stworzenie własnego mydła początkowo może wydawać się dość skomplikowanym zadaniem. Jednak szybko okazuje się, że jest to dużo prostsze niż zakładaliśmy i jest to naprawdę świetna zabawa. Zabierając się za wykonanie domowego mydła w pierwszej kolejności musisz zdecydować jakie mydło chcesz zrobić. Opcje są dwie. Pierwsza z nich to mydło w kostce, a druga to mydło w płynie. Wybór ten jest dość ważny gdyż do produkcji mydła w kostce jest stosowany wodorotlenek sodu, natomiast do produkcji mydła w płynie wodorotlenek potasu. Są to substancje zasadowe. Natomiast kawasy to nic innego jak substancje pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego, takie jak np. wosk, oliwa, masło oraz olej. Gdy już zdecydujesz łatwiej jest rozpocząć przygotowania to wykonania mydła. Do wykonania domowego mydła potrzebujesz:

  • odpowiedniej bazy: jako baza do mydła może posłużyć nam szare mydło starte na tarce lub bezzapachowe mydło dziecięce. Gotową bazę można kupić również w sklepach. Jest to baza glicerynowa często dostępna w wiórkach, granulkach oraz w formie dużej kostki do samodzielnego starcia. Producenci oferują również bazy mydlarskie w różnych kolorach, zapachach i z zastosowaniem dodatkowych substancji pielęgnujących. To gliceryna wpływa na to, że mydło nie wysycha i nawilża skórę,
  • wody: zamiast mydła można wybrać inną ciecz np. mleko lub sok,
  • olejków: najlepiej w ulubionym zapachu,
  • foremki bądź butelkę z dozownikiem: posłużą jako opakowanie naszego produktu,
  • opcjonalnie do składu domowego mydła można dodać: zioła, naturalne barwniki, perfumy, suszone owoce lub kwiaty.

Dodatkowo do produkcji naszego mydła niezbędny jest pojemnik, w którym zmieszamy wszystkie nasze składniki i szpatułka do mieszania.

mydło naturalne jak zrobić
mydło naturalne jak zrobić

Krok po kroku: jak zrobić mydło?

Mydło w kostce:

Mydło w kostce robione są metodą na zimno, czyli produktu łączymy w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Natomiast mydła robione metodą na ciepło wykonywane są poprzez połączenie naszych substancji w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Mydła robione metodą na ciepło muszą zostać odstawione do czasu pełnego stężenia. Takie leżakowanie trwa około miesiąca.

Krok 1. W pierwszej kolejności wsypujemy do miski lub garnka naszą bazę. Jeśli jest ona w wiórkach lub granulkach nie ma konieczności jej dodatkowego rozdrabniania. Natomiast jeśli korzystamy z bazy w formie kostki najlepiej ją przed dodaniem do miski zetrzeć bądź pokroić na małe kawałki. Ilość bazy powinna być odpowiednia do ilości produktu jaki chcemy uzyskać. Do kupnej, gotowej bazy nie ma konieczności dodawania wody, ponieważ dość szybko topnieje. Natomiast jeśli za bazę służy nam naturalne mydło starte na tarce należy do miski dolać wody, mleka, soku owocowego lub warzywnego. Następnie rozpuszczamy bazę w misce zanurzonej w kąpieli wodnej. W trakcie rozpuszczania bazy należy ją co jakiś czas mieszać aby nie przypaliła się.

Krok 2. Gdy nasza baza jest jednolicie rozpuszczona do miski dodajemy wybrane składniki. Mogą to być np. zioła, olejki. Najlepiej składniki dodawać stopniowo. W pierwszej kolejności olejki zapachowe lub barwniki, czyli substancje wymagające po dodaniu do miski z bazą porządnego wymieszania. Natomiast zioła i kwiaty lepiej dodać później i delikatnie wymieszać. W ten sposób intensywne mieszanie olejków nie uszkodzi naszych kwiatów.

Krok 3. Po wymieszaniu bazy i wybranych składników przelewamy ją do wysmarowanych olejem foremek. Gdy mydło zastygnie, czyli po upływie około godziny należy je wyjąć z formy i wysuszyć. Aby wysuszyć mydło wystarczy je położyć na kratce w przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu mydełko jest gotowe do użycia.

Mydło w płynie:

Jeśli robimy mydło w płynie do bazy należy wlać zdecydowanie większą ilość cieczy, tak aby po wystygnięciu nasz produkt zgęstniał, a nie zastygnął. Gdy w kąpieli wodnej nasza baza z cieczą się rozpuści należy dodać do niej wybrane składniki. Jeśli decydujemy się na zioła, suszony kwiaty lub owoce warto wcześniej dokładnie je zmiksować. Dzięki temu po przelaniu do butelki większe ich fragmenty nie będą zatykać i blokować pompki podającej nasze mydło. Średnio zmiksowane składniki mogą spowodować, to że nasze mydełko dodatkowo będzie z peelingiem. Zmieszane składniki z bazą należy przelać do pojemnika.

Wyjątkowe dodatki, które można dodać do domowej roboty mydła.

Domowej roboty mydełka mogą być prawdziwymi arcydziełami. Dzięki temu, że tworzymy je samodzielnie mamy ogromną możliwość doboru i wyboru składników do naszego mydła. Jeśli chcemy uzyskać mydło, które będzie nawilżające do bazy mydlanej wystarczy dodać więcej olejków np. olejek migdałowy, argonowy bądź masło shea. Dodatkowo do mydła można dodać: różnego rodzaju witaminy w kroplach np. C lub E, naturalny miód, mak, kawę, suszone owoce, wosk pszczeli, zioła, otręby, barwniki spożywcze, kwiaty, a także przyprawy np. cynamon. Zioła posiadają właściwości antyseptyczne, czyli przyśpieszają i wspomagają gojenie się ran np. po trądzikowych. Natomiast gdy zdecydujemy się na dodanie do naszego mydła węgla aktywnego zyskujemy dodatkowo oczyszczanie skóry z toksyn. Węgiel aktywny skutecznie je pochłania. Nasze mydełka mogą być w rożnych kształtach i o wyjątkowych zapachach. Zatopione w mydle całe suszone kwiaty nadadzą domowemu produktowi niepowtarzalny wygląd.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*