Jak zrobić formę do świec?

forma do świec wykonanie

Robienie świec woskowych to ciekawe hobby, które możemy również połączyć ze sprzedażą. Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie form do świec, aby móc następnie wykorzystywać je do tworzenia różnego rodzaju świeczek w interesujących kształtach. Jak zrobić to w szybki i łatwy sposób? Dowiedz się tego, czytając nasz krótki i zwięzły artykuł i stwórz swoje własne formy do świec.

Wykonanie formy do świec – czego będziesz potrzebował?

Do wykonania różnego rodzaju foremek do świec, należy najpierw wyposażyć się w kilka niezbędnych składników, których będziemy potrzebowali do tego przedsięwzięcia. Wyposaż się w:

– różnorakie figurki, które będą niezbędne do wykonania określonych foremek (możemy tutaj również wykorzystać gotowe świecie w interesujących nas kształtach)

silikon formerski (najlepszy będzie Gumosil z utwardzaczem), oraz zwyczajny silikon sanitarny

pojemniki, których użyjemy do zalania figurek – możemy tutaj wykorzystać rurki cynkowe, albo plastikowe butelki po wodzie (ich dolne części) – kluczowe jest, aby w tych pojemniczkach zmieściły się nasze figurki, przy zostawieniu przynajmniej 1 cm odległości od każdego z boków. Figurki także muszą mieścić się w tych opakowaniach tak, aby żadna z nich nie wystawała poza pojemnik

miska oraz mieszadło służące do przygotowania silikonu

drewniane lub kartonowe podstawki do naszych pojemniczków

ostry nóż

olej lub płyn do naczyń (do natłuszczenia figurek)

jak wykonać formę do świec
Jak wykonać formę do świec- inspiracje

Jak wykonać formy do świec – instrukcja krok po kroku

Krok 1. Na początku przygotowujemy pojemniki, w których wykonana zostanie forma. Użyte w tym celu fragmenty butelki lub rurki cynkowe uszczelniamy przy spodzie silikonem sanitarnym tak, aby każdy pojemnik szczelnie złączył się z podstawką.

Krok 2. Natłuszczamy przygotowane figurki za pomocą oleju bądź płynu do naczyń, i ustawiamy je idealnie w środku przygotowanych wcześniej pojemników. W sytuacji, gdy do wykonania foremek chcemy użyć gotowych świec zamiast figurek, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przymocować je do podłoża (brak ich przymocowania powoduje ich pływanie w silikonie, co może sprawić, że foremka nam po prostu nie wyjdzie).

Krok 3. Mieszamy dokładnie Gumosil z utwardzaczem zgodnie z instrukcją znajdującą się na jego opakowaniu, a następnie zalewamy umieszczone w pojemniczkach figurki tak, aby zajmował on powyżej 1 cm nad każdą figurką.

Krok 4. Zostawiamy tak przygotowane formy i odczekujemy około 24 godzin. Po upłynięciu tego czasu ostrożnie rozcinamy silikon z jednej strony, tak, aby dało się swobodnie wyciągnąć umieszczoną w nim figurkę. Wyjmujemy ją delikatnie, a następnie, mocno scalamy ze sobą przecięte części forem, dla szczelności zaciskając je za pomocą gumki recepturki. Ważne jest, aby pojemniki zostały równo ściśnięte, tak aby wlany w formy wosk nie wyciekał.

Krok 5. Teraz już możemy używać przygotowanych przez nas forem. W celu wykonania odlewu zalewamy je woskiem i wyciągamy po upłynięciu określonego czasu. I gotowe!

Takie przygotowanie form do wosku to dość łatwe i względnie opłacalne zajęcie, bowiem raz wykonane formy posłużą nam na wiele odlewów. W sklepach pszczelarskich znajdziemy oczywiście gotowe formy do świec, są one jednak dość drogie, oraz dostępne w ograniczonych kształtach. 1 kilogram silikonu powinien wystarczyć na wykonanie około 5 średnich foremek do świec.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*