Jak zrobić dywan z włóczki?

dywan z włóczki

Wykonanie dywanu z włóczki nie jest trudne, a może dać nam mnóstwo satysfakcji. Może być to sposób na ozdobienie pokoju, ale również świetnie spędzony czas z dziećmi. Z wykonaniem dywanu z włóczki poradzi sobie nawet kilkulatek, choć z pewnością niezbędna będzie niewielka pomoc dorosłych.

Dywan z włóczki- czego potrzebujemy?

Do wykonania dywanu z włóczki niezbędne będzie:

  • Kilka motków włóczki w ulubionych kolorach,
  • Nożyczki,
  • Siatka tynkowa o wybranym rozmiarze lub płótno do haftu krzyżykowego.

Przygotowanie dywanu z włóczki pierwszy etap

Na dywanik z włóczki do położenia przy łóżku lub niewielki dywanik łazienkowy powinno wystarczyć nam  6 średniej wielkości motków włóczki. Tylko od nas zależy czy wszystkie będą miały ten sam kolor czy stworzymy modny kolaż. Włóczkę nawijamy na dłoń około 100 razy. Jeśli chcemy by nasz dywan był grubszy można wykonać więcej obrotów. Należy jednak pamiętać, by za każdym razem nawijać włóczkę tyle samo razy. Dzięki temu uzyskamy identyczne zwoje. Powstały zwój delikatnie zdejmujemy z dłoni i przewiązujemy około 30 cm kawałkiem włóczki. Zwój należy ścisnąć palcami i przewiązać w połowie. W ten sposób postępujemy z każdym zwojem, Wiązanie powinno być bardzo mocne. Dzięki temu powstałe w ten sposób pompony będą stabilne i trwałe a nasz dywan przetrwa codzienne użytkowanie.

robimy dywan z włóczki
robimy dywan z włóczki

Dywan z włóczki przycinanie zwojów

Każdy przewiązany zwój należy przeciąć nożyczkami, tak by powstały ładne pomponiki. Do tego celu potrzebne nam będą naprawdę ostre nożyczki, jeśli niektóre sznureczki powstałych w ten sposób pomponików są zbyt długie należy je delikatnie przyciąć i zaokrąglić. Jeśli wykonujemy dywan z włóczki razem z dziećmi mogą one potrzebować naszej pomocy na tym etapie. Sznurki, którymi przewiązane są zwoje należy pozostawić długie. Będą nam one potrzebne przy następnym kroku. Teraz należy rozprostować siatkę tynkową. Jest to rodzaj tkaniny, który można kupić w każdej pasmanterii. To dzięki niej nasz dywan z włóczki będzie stabilny i trwały. Przez tytanową siatkę w równych odstępach należy przewlec sznureczki, którymi przewiązywaliśmy zwoje włóczki. By dywan był naprawdę ładny warto dość ściśle rozmieścić wykonane wcześniej pomponiki na siatce. Dzięki takiemu rozwiązaniu dywan z włóczki będzie miękki i puchaty.

Gdzie położyć dywan z włóczki?

Dywanik z włóczki idealnie sprawdzi się, jako ozdoba pokoju dziecięcego lub młodzieżowego Można położyć go przy łóżka. Dzięki temu każdy dzień będziemy rozpoczynać od stąpania po miękkim dywanie. Ze względu na delikatny materiał, z którego został wykonany dywan z włóczki nie sprawdzi się raczej, jako ozdoba często uczęszczanego miejsca. Nie powinniśmy kłaść go zaraz przy wejściu czy w centralnym miejscu salonu. Dywanik z całą pewnością sprawdzi się natomiast, jako legowisko dla niewielkiego psa lub kota. Miękka struktura będzie ulubionym miejscem naszego pupila. Tak wykonany dywan doda przytulności sypialni czy pokojowi dziecka. Jeśli nasza pociecha wykona go samodzielnie z całą pewnością sprawi jej to ogromną satysfakcję.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*