Jak zrobić dywan na szydełku?

dywan na szydełku

Już od kilku pokoleń nasze babcie tworzyły na szydełku cuda. Wydawałoby się, że jest to zajęcie, które pod natłokiem nowoczesnych rozwiązań odejdzie do lamusa. Czas pokazał, że robótki ręczne nie są wcale zapomniane, a wręcz przeciwnie zyskują na wartości. Warto zwrócić uwagę na to, że dziedzina hand-made jest naprawdę popularna, a społeczeństwo coraz częściej sięga po dekoracje wykonane ręcznie.
Marzenie o pięknym dywanie jest możliwe. Od najprostszych schematów do tych zaawansowanych można przejść naprawdę szybko. Warto jednak zacząć od podstaw, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnego prucia.

Jak zrobić dywan na szydełku — co nam będzie potrzebne?

Najczęściej do tego typu robótki używamy sznurka bawełnianego o grubości 5 mm. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, jak i kolorów. Sznurki nie są drogie, ale pamiętajmy, że jeżeli chcemy wykonać dywan o nieprzeciętnej średnicy, nie wystarczy nam jeden motek.
Na okrągły dywan o średnicy 100 cm potrzebne będzie około 500 m sznurka bawełnianego, czyli około 5 motków po 100 metrów.
Do sznurka o szerokości 5 mm — zwykle dobieramy szydełko w rozmiarze 10 mm. Może być nieco mniejsze, ale wtedy dywan może okazać się zbyt ściśnięty i układać się nie tak jak byśmy chcieli.

dywan wykonany na szydelku
dywan wykonany na szydelku

Dywan na szydełku, od czego zacząć?

Każdy okrąg na szydełku (niezależnie czy będzie to dywan, podkładka, czy koszyk) zaczynamy od magic circle (magiczne koło). W tym przypadku nasze koło będzie mieć 12 słupków, które zakańczamy oczkiem ścisłym.
W następnym okrążeniu należy w każdym z oczek wykonać dwa słupki, tak aby na koniec było ich 24. W tym przypadku okrąg również zakańczamy oczkiem ścisłym.

Jeżeli szukasz ręcznie robiony dywanów koniecznie odwiedź stronę https://malafabryczka.pl/kategoria/dywany-recznie-robione/420 na której znajdziesz dywany od Polskich twórców.

Gdy mamy już dwa pierwsze rzędy rozpoczynamy schemat naprzemienny:

– 3 rząd – 1 słupek pojedynczy, a następnie dwa słupki w jednym oczku i tak do uzyskania 36 słupków (zakańczamy oczkiem ścisłym),
– 4 rząd – 2 słupki pojedyncze, a następnie 2 słupki w jednym oczku i tak do uzyskania 48 słupków (zakańczamy oczkiem ścisłym),
– 5 rząd – 3 słupki pojedyncze, a następnie 2 słupki w jednym oczku i tak do uzyskania 60 słupków (zakańczamy oczkiem ścisłym).

Trzymając się tego schematu, dążymy do uzyskania wymarzonego rozmiaru naszego dywanu. Jeżeli uznamy, że dywan jest wystarczająco duży, zakańczamy go oczkiem ścisłym. Dywany na szydełku można tworzyć również bez zakańczania każdego rzędu oczkiem ścisłym. Wtedy powstaje nam tzw. ślimak, czyli jeden ciąg linii bez podziału na rzędy. Jeżeli jednak jesteś początkujący, lepiej, abyś najpierw wypróbował schemat z okręgami. Jest dużo prostszy w liczeniu oczek i na pewno się nie pogubisz.

Jeżeli nie macie drygu do liczenia oczek albo szybko się gubicie, spróbujcie zaznaczać sobie początek każdego okrążenia, przeciągając kawałek włóczki przez drugie oczko łańcuszka. Gdy stracicie rachubę, policzcie jeszcze raz, zaczynając od oznaczenia.

Tak wykonany dywan nadaję się jako dekoracja do wszystkich pomieszczeń w domu, biurze czy w apartamencie hotelowym. Ociepla wnętrze i nadaje estetyki pomieszczeniom. Można dobrać indywidualny wzór, jak i kolor, który będzie pasował do przestrzeni. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku dzieci. Uwielbiają one spędzać czas na podłodze, a taka dekoracja pozwoli na to, aby nie przesiadywały godzinami na zimnej posadzce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*