Jak uszyć ładne zasłony?

zasłony szycie

Zasłony są ważną częścią wystroju mieszkania – odpowiednio dobrane sprawiają, że pomieszczenia wyglądają ładniej i przytulniej. Może się jednak zdarzyć, że pomimo godzin spędzonych na szukaniu, żadna gotowa propozycja nas nie zadowala. Wtedy warto pomyśleć o samodzielnym uszyciu ładnych zasłon. Jest to prostsze, niż się wydaje!

Co będzie nam potrzebne do uszycia ładnych zasłon?

Niezbędną rzeczą do uszycia ładnej zasłony jest oczywiście maszyna do szycia. Poza tym przyda nam się nitka, kreda lub mydełko krawieckie do zaznaczania długości na materiale, kolorowe szpilki do utrzymania tkaniny w miejscu, nożyczki krawieckie (jeśli materiał jest zbyt długi/szeroki) oraz żelazko. Mile widziane będą również minimalne zdolności manualne – wystarczy umiejętność szycia prosto. Jeśli zasłona ma być marszczona, potrzebna nam będzie również taśma do marszczenia zasłon.

Wybór odpowiedniej tkaniny na ładne zasłony

Kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie tkaniny. Powinna ona być dopasowana do reszty pomieszczenia – zarówno pod względem kolorystyki, jak i materiału. Jasne i lekkie tkaniny, takie jak woal, tiul oraz perkal skutecznie rozświetlą pokój. Będą wyglądać świetnie zarówno puszczone wolno, jak i upięte. Jeśli jednak chcemy osiągnąć efekt przyciemnienia, warto zastanowić się nad zakupem cięższych tkanin, takich jak welur, tkanina poliestrowa czy blackout. Przydadzą się one szczególnie w pomieszczeniach z oknem na ulicę lub zachód.

Najbezpieczniej jest wybrać tkaninę 1,5 razy szerszą od naszego karnisza oraz o 20 cm dłuższą niż wysokość od karnisza do ziemi. Dodatkowo, do szerokości materiału należy dodać 8 cm. Z uwagi na to, że zasłony chodzą parami, dzielimy szerokość przez dwa. Czyli, jeśli nasz karnisz ma 2 metry, tkanina powinna mieć łącznie około 3,08 m szerokości. Taką tkaninę tniemy na pół, aby otrzymać dwa pasy materiału, po 1,54 m każdy.

Jak uszyć ładne zasłony?

Gdy mamy już odpowiednią tkaninę, możemy zabrać się za szycie. Zaczynamy od odmierzenia 2 oraz 4 cm na boku materiału. Zawijamy go, najpierw na szerokość 2 cm i zaprasowujemy. Następnie znowu zawijamy na szerokość 2 cm i ponownie zaprasowujemy – takim sposobem zakryliśmy postrzępione brzegi. Teraz wystarczy wbić wzdłuż podwiniętej tkaniny szpilki i zszyć ją. Tak samo zszywamy drugi bok oraz dół zasłony, tylko że w tym drugim przypadku zawijamy materiał na szerokość 5 cm. Już prawie koniec! Została nam tylko góra. Jeśli chcemy, aby zasłony były marszczone, musimy jeden raz zagiąć i zaprasować górną część materiału, a następnie przypiąć do niej szpilkami taśmę do marszczenia. Zszywamy taśmę u góry i dołu i… nasza ładna zasłona jest  prawie skończona! Jeśli nie używamy taśmy, górną część tkaniny zszywamy tak samo jak dolną. Teraz zostaje nam tylko jedna kwestia…

szycie zasłony
szycie zasłony

Jak zawiesimy ładne zasłony?

Niektóre tkaniny tworzone z myślą o zasłonach mają w sobie np. metalowe kółka, które z miejsca rozwiązują problem ich mocowania. Większość jednak wymaga od nas zadania sobie pytania jak właściwie chcemy zawiesić zasłony? Klasyczne żabki oraz taśmy do marszczenia (i jednocześnie mocowania) są najprostszą odpowiedzią.

Możemy też poświęcić trochę więcej czasu na szycie, aby umocować zasłonę na tunelu (jednak wtedy będziemy potrzebować trochę więcej materiału, aby móc utworzyć w górnej części materiału tubę na tyle szeroką, by rurka od karnisza mogła do niej bez problemu wejść). Dobrym pomysłem są też szelki, które może i są czasochłonne, ale za to świetnie się prezentują. Dają nam też pole do popisu – w końcu nie muszą być w kolorze zasłon, można przy nich trochę poeksperymentować! Wystarczy przyszyć je u góry naszego materiału w około 20 cm odstępach.

Zasłony dobrane specjalnie pod nasze potrzeby mają ten plus, że możemy sami wybrać ich kolor oraz wzór, dzięki czemu będą idealnym dopełnieniem wystroju. Dodatkowo, jak widzicie, uszycie ich wcale nie jest takie trudne!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*