Jak uszyć jaśka?

szycie jaśka

Poduszki to przedmioty, które występują w każdym domu. Mogą one pełnić funkcję użytkową albo dekoracyjną. Od właściwego doboru poduszek dekoracyjnych będzie w dużym stopniu zależeć wystrój i klimat wnętrz. Nie wszyscy wiedzą, że poduszki typu jasiek można w prosty sposób uszyć w domu i dzięki temu zyskać oryginalne ozdoby.

Jak samodzielnie uszyć jaśka?

Większość osób bez większego zastanowienia kupuje gotowe poduszki w sklepach z artykułami wnętrzarskimi albo zamawia je w sklepach internetowych. Tymczasem bardzo ładne i trwałe poduszki można uszyć samodzielnie w domu i nie trzeba poświęcać na to bardzo dużo czasu. Takie zadanie można też z powodzeniem wykonać wspólnie z nastoletnim dzieckiem. Poduszki w domu przydają się nie tylko w sypialni ale także w pokoju dziecięcym, można je ułożyć na kanapie w innym pomieszczeniu albo uszyć specjalne poduszki z przeznaczeniem do stosowania na balkonie. Do samodzielnego szycia poduszek nie potrzeba zaawansowanych umiejętności ani zbyt wielu przyborów. Niezbędna będzie oczywiście maszyna do szycia, tkaniny, nożyczki, nici, szpilki.

Zobacz również ręcznie robione dekoracje na stronie – https://malafabryczka.pl/kategoria/dekoracje-recznie-robione/433

Jak przygotować się do szycia jaśka?

Na początku warto zastanowić się czy chcemy uszyć samą poszewkę czy także poduszkę. Najprostszym sposobem jest kupienie gotowego jaśka i doszycie do niego dekoracyjnej poszewki. Jeśli jednak ktoś chce sam stworzyć również poduszkę to powinien zaopatrzyć się w bawełnę pościelową i wypełnienie. Należy wyciąć prostokąt o wymiarach 80 cm x 40 cm, złożyć go prawą stroną do środka i przeszyć dookoła gęstym ściegiem zostawiając otwór o długości około 10 cm. Przez ten otwór wpychamy wypełnienie kulkowe, które kupuje się w pasmanteriach i hurtowniach krawieckich. Następnie otwór można zaszyć ręcznie albo maszynowo. Najlepiej użyć bawełnę białą, żeby później nie prześwitywała przez poszewkę. Nasza podstawowa poduszka jest gotowa. W następnym kroku zastanawiamy się jaką poszewkę chcemy uszyć. Jeśli chodzi o sposób zapinania to najprostsze i najszybsze do uszycia są poszewki na zakładkę. Inne możliwości to zamek, guziki albo troczki. Ustalamy więc jaki materiał wybierzemy i jakie ewentualnie dodatki będą zastosowane.

jsiek jak uszyć
jasiek jak uszyć

Szyjemy krok po kroku jaśka zapinanego na zakładkę

Na dekoracyjnego jaśka do pokoju dziecięcego możemy wybrać bawełnę pościelową z motywem w gwiazdki, serduszka czy rybki. Gdy szyjemy poszewki do salonu możemy wybrać grubsze i trwalsze tkaniny z gatunku Home Decor. Mając na celu uszycie poszewki na zakładkę wycinamy prostokąt o długości 90 cm i szerokości 40 cm. Krótsze boki zaprasowujemy podwójnie na szerokość stopki i przeszywamy. Dłuższe boki obrzucamy overockiem albo ściegiem zygzakowym. Następnie należy sobie przygotować 6 długich szpilek. Tkaninę składamy prawą stroną o środka na zakładkę, w ten sposób żeby wysokość poszewki miała 40 cm. Aby to uzyskać założenie jednego końca na drugi powinno mieć długość 6 cm. Wszystko dokładnie spinamy i przeszywamy dwa skrajne boki na szerokość stopki. Warto ostrożnie ściąć rogi, żeby poszewka ładnie się układała. Przekręcamy poszewkę na drugą stronę, prasujemy i gotowe.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*