Jak podłączyć lampę sufitową

lampa sufitowa

Planujesz remont albo chcesz nabyć nowe, przydatne umiejętności? Wbrew pozorom, wiedza o tym jak podłączyć lampę sufitową może być bardzo przydatna, dodatkowo pomoże ci zaoszczędzić kilka groszy. Dowiedz się jak to zrobić!

Jak podłączyć lampę sufitową – krok pierwszy

Nowoczesne lampy sufitowe cieszą się nie lada popularnością, jednak dla osoby, która nie ma doświadczenia w majsterkowaniu, może się to wydawać trudnym wyzywaniem, jednak nic bardziej mylnego. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonasz się, że to bułka z masłem i będziesz mógł cieszyć się nowym wystrojem wnętrza. Wcześniej jednak, zapewnij sobie bezpieczne warunki pracy i przygotuj narzędzia.

Jeżeli wstawiasz nową lampę w miejsce starej, najpierw musisz odkryć przewody czyli zwyczajnie usunąć poprzednią lampę sufitową. Upewnij się, że światło jest zgaszone i wyłącz bezpieczniki, aby zapewnić sobie bezpieczne warunki montażu. Gdy już masz przed sobą przewody, użyj próbnika napięcia, żeby mieć pewność co do braku prądu.

Niezbędne narzędzia do podłączenia lampy sufitowej

podłączamy lampę sufitową
podłączamy lampę sufitową

Poza wspomnianym już próbnikiem, trzeba przygotować także:

  • wiertarkę wraz z zestawem wierteł
  • hak sufitowy i korek rozporowy o dostosowanym rozmiarze
  • lampę sufitową
  • żarówkę
  • okulary ochronne, drabinę i odkurzacz, którym usuniesz pył powstały przy użyciu wiertarki.

Montaż lampy wiszącej

Przede wszystkim oceń jak wyglądają przewody i czy są w dobrym stanie. Jeśli tak, to sprawdź gdzie znajduje się kabel zasilający – nie można go uszkodzić, ponieważ wtedy operacja nie zakończy się pomyślnie. Gdy to już jest za tobą, weź wiertarkę i przy wyjściu kabli wywierć dziurę na hak. Gdy otwór został utworzony, możesz wziąć kołek i zamontować hak.

Zawieszanie lampy sufitowej

Gdy będziesz pewny, że hak jest zamontowany poprawnie i stabilnie, możesz już spokojnie przejść do zawieszania lampy. Teraz, do złączki zasilającej możesz przyłączyć przewody (pamiętać, żeby postępować zgodnie z kolorami). Za pomocą osłony, zakryj wystające przewody (pamiętaj, żeby wcześniej ich ze sobą nie łączyć – najlepiej będzie użyć taśmy izolacyjnej, która zapobiegnie powstaniu zwarcia). Na końcu upewnij się jeszcze raz, że wszystko zrobiłeś dobrze, a lampa wisząca się trzyma. Potem można śmiało wkręcać żarówkę.

Gotowe! Teraz możesz cieszyć się swoją nową lampą

Ostatnim krokiem będzie włączenie bezpieczników i przywrócenie dopływu prądu.

Prawda, że łatwo poszło? Jeśli tylko masz narzędzia i bezpieczne warunki pracy możesz zrobić to sam. Lampa sufitowa to nowoczesne rozwiązanie, które będzie pasowało do każdego pomieszczenia – łazienki, kuchni czy salonu. Nawet drobna zmiana może odświeżyć twoje wnętrze, a gdy zrobisz to sam, to nawet zaoszczędzisz kilka złotych. To wszystko!

O tym pamiętaj:

  • miej stuprocentową pewność, że bezpieczniki są wyłączone.
  • nigdy nie dotykaj przewodów gołymi rękoma.
  • sprawdzaj dokładnie, czy lampa wisząca dobrze się trzyma.
  • poproś kogoś o wsparcie – druga osoba może potrzymać ci drabinę lub podać lampę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*