Lampy mające panel solarny, stanowią doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie możemy założyć zwykle elektrycznej instalacji.
Lampy solarne bezsprzecznie kojarzone są z niewielkimi, aczkolwiek ozdobnymi lampkami, które umieszczane są w ogrodzie, na balkonie albo tarasie celem stworzenia romantycznej aury, odpowiedniego nastroju. Mocne, różne barwy diod, jak i niesamowicie wyglądające kształty lamp potrafią spowodować, że tarasy i ogrody zmieniają się w bajkowe królestwa. Same włączają się po zmierzchu i delikatnie świecą przez całą noc. Nie oświetlają zbytnio, ale potrafią oczarować. Nie jest potrzebna przy tym żadna instalacja elektryczna i ich obsługa jest bardzo łatwa.
Nie wszyscy jednakże zdają sobie sprawę, iż solarne lampy nie muszą spełniać tylko ozdobnej funkcji. Mogą być najważniejszym źródłem oświetlenia dla naszych podwórek czy też domów. I tutaj pewne zaskoczenie – nie porozmawiamy tutaj raczej o tworzeniu odpowiedniego nastroju. Niemniej jednak o rzeczywistym oświetlaniu garażu, podwórza czy też podjazdu.
Lampy solarne do ogrodu
Ogrodowe lampy solarne, są coraz częściej kupowane przez teraźniejszych klientów. Oświetlenie na baterie słoneczne, może być stosowane na tarasie czy też na balkonie, jak również sprawdzi się dobrze w ogrodzie, do dekoracyjnego oświetlania skalniaków albo roślin. Solarne lampy ogrodowe, nie muszą mieć dostępu do stałego źródła zasilania, dlatego w czasie ich montowania nie trzeba się obawiać o nazbyt trudną elektryczną instalacje, którą na ogół trzeba doprowadzać do normalnych zewnętrznych lamp.
Jeszcze do niedawna, zewnętrzne lampy solarne mogły być tylko punktowym albo dekoracyjnym oświetleniem, które wyróżniało aranżacje w naszym ogrodzie. Dzisiaj za sprawą energooszczędnej i nowoczesnej technologii LED, możemy uzyskać większe ilości światła tylko z jednej lampy, dzięki czemu te zasilane dzięki energii słonecznej, mogły powiększyć zakres zastosowań. Możemy je zastosować do oświetlenia ścieżek czy podjazdów, ale również numerów budynków albo skrzynek na listy. Bardzo często wykorzystujemy także lampy solarne zamiast zwykłych zewnętrznych lamp nad drzwiami wejściowymi. Emitują one jeszcze trochę mniejszy świetlny strumień, aniżeli klasyczne oprawy zewnętrzne, niemniej ich światło jest wystarczające, żeby móc w swobodny sposób poruszać się niedaleko budynku.
W jaki sposób działa lampa solarna?
Zasady działania solarnych lamp, są bardzo łatwe. W przeciągu dnia solarny panel wystawiony zostaje na oddziaływanie słonecznych promieni. Ogniwa fotowoltaiczne ogrzewane są za pomocą promieni słonecznych. I w tych ogniwach, skrywa się cała tajemnica. Ogniwa służą bowiem do konwersji słonecznej energii na elektryczną energię. Mówiąc krótko – to ten niewielki prostokącik potrafi zamienić energię pochodzącą ze słona na energię elektryczną. Energia ta magazynowana jest później w akumulatorkach, które znajdują się w lampie. Po zapadnięciu zmroku, lampa się włączy, wykorzystując do tego energię wcześniej zgromadzoną w akumulatorkach, zamiast korzystać z energii pochodzącej z sieci.
Akumulatorki do lamp solarnych – które będą najlepsze?
To nierzadko zadawane pytanie. Lampy solarne mają różnorodne rodzaje akumulatorków. Zwykle sprzedawane są żelowo-ołowiowe albo wodorkowo-metalowo-niklowe – te ostatnie, to potocznie nazywane baterie typu paluszki. Warto, abyśmy zawsze zwracali uwagę na pojemność, jaką się odznaczają. Im będzie większa, tym lepiej. Co prawda, dłużej takie akumulatorki będą się ładować, ale lądują się przecież za darmo. Dla niewielkich ogrodowych lampek, wystarczające będzie 1000 mAH, dla lamp większych – 1800 mAH (to już dosyć duża pojemność). Sklepy zajmujące się sprzedażą lamp solarnych, nierzadko podają, że lampy mogą świecić przez wybraną ilość godzin – warto, abyśmy za każdym razem dopytali, czy jest czas w przypadku pełnego obciążenia akumulatorka. Warto także poddać sprawdzeniu, czy akumulatorki można z lampy wyciągać i ładować za pomocą ładowarki, co umożliwi nam skorzystanie z lampy pomimo chwilowego braku słońca.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis