Jak dobrać oświetlenie do salonu?

oświetlene do salonu

Wnętrza pomieszczeń mieszkalnych powinny być odpowiednio oświetlone. Intensywność światła wpływa na samopoczucie mieszkańców, dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio dobrać oświetlenie do salonu. Czym należy kierować się przy wyborze?

Jak dobrać oświetlenie do salonu? – Jedna czy więcej lamp?

Odpowiednie światło w salonie potrafi stworzyć niesamowity klimat, dlatego warto zastanowić się, co ma wpływ na oświetlenie. Na początku warto zaznaczyć, że to nie tylko rodzaj lamp ma duże znaczenie. To przede wszystkim ich ilość odgrywa ogromną rolę. Jedna lampa nie jest w stanie równomiernie oświetlić pomieszczenia, natomiast kilka mniejszych lamp sprawi, że światło będzie dochodziło do każdego zakamarka. Jak w takim razie tego dokonać? W sklepach można zakupić zarówno żyrandole, które posiadają miejsce na kilka żarówek. Jest to bardzo wygodny sprzęt, gdyż nie jest konieczne kupowanie kilku lamp. Jednak jeśli salon jest naprawdę duży, a lampa zamontowana na środku sufitu nie wystarcza, lepiej będzie zdecydować się na kilka mniejszych lamp, które można zamontować w kilku miejscach.

dobieramy oświetlenie do salonu
dobieramy oświetlenie do salonu

Oświetlenie do salonu – zimne czy ciepłe światło?

Rodzaj światła, a mianowicie czy jest to żółte czy zimne światło, zależy tak naprawdę od indywidualnych upodobań. Oczywiście niektórzy mieszają ze sobą te dwie barwy światła, co wbrew pozorom wygląda naprawdę ciekawie. Warto zaznaczyć, że barwa ciepła jest odpowiednia dla pomieszczeń, w których można odpocząć i się zrelaksować.

Lubisz rękodzieło ? Koniecznie sprawdź dostępne lampy handmade na stronie https://malafabryczka.pl/kategoria/lampy-handmade/417

Natomiast zimny odcień światła najczęściej wykorzystywany jest w pomieszczeniach, w których się pracuje i intensywnie myśli. Co za tym idzie, najlepszą barwą światła do salonu będzie ciepły odcień. Jeśli salon jest bardzo duży można spróbować pomieszać ze sobą barwę zimną i ciepłą. Jednak nie należy umieszczać tam tylko żarówek zimnych, gdyż w tym miejscu mieszkańcy powinni mieć możliwość odpoczynku i relaksu.

Model lampy – jak dobrać oświetlenie do salonu?

Oprócz rodzaju barwy światła, jego intensywności i liczby żarówek, warto także pomyśleć o aspekcie dekoracyjnym. Ważne jest to, aby wybrana lampa czy żyrandol odpowiednio pasował do całego wystroju salonu. Obecnie bardzo modne są lampy wiszące, które doskonale rozpraszają światło, sprawiając, że dociera do każdego zakamarka. Zwisające, długie żyrandole dodają niesamowitego uroku całemu pomieszczeniu. Jak dodatek można także wykorzystywać wysokie lampy stojące. Oczywiście nie należy ich traktować jako źródło stałego światła, gdyż ustawiane pod ścianą czy w kącie nie są w stanie równomiernie oświetlić salonu. Jest to raczej dekoracyjny element, który odpowiada za ciekawy klimat. Jeśli natomiast wisząca lampa nie pasuje do pomieszczenia, to lepiej zdecydować się na standardowe lampy sufitowe, które zamontowane są przy samej powierzchni. Wyglądają bardzo stylowo i świetnie oświetlają wnętrze.

Dobór odpowiedniego oświetlenia salonu to nie lada wyzwanie. Intensywność światła i rodzaj lamp powinny świetnie komponować się z wystrojem salonu. Dzięki temu w pomieszczeniu powstanie przytulny klimat.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*