Jak dobrać oświetlenie do pokoju?

oświetlenie-do-pokoju

Kwestia tego, jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego we własnym mieszkaniu, może się wydawać łatwa do rozwiązania, ale tak naprawdę taką nie jest. Ilość dostępnych dziś na rynku lamp i propozycji oświetleniowych, jest tak duża, że nie znając kilku podstawowych zasad doboru oświetlenia do pomieszczenia, można sobie z tym nie poradzić. Od czego zacząć?

Ciekawe oświetlenie do pokoju dziennego, a jego natężenie

Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do pokoju dziennego, czyli tego, w którym przebywamy najczęściej i który pełni rolę salonu wypoczynkowego, jest jego natężenie. Odpowiednio dobrane natężenie światła w wybranym modelu żyrandola, lampy stojącej czy podsufitowego plafonu decyduje o tym, czy pomieszczenie będzie dobrze oświetlone, ale i czy nie okaże się przeszkadzać dłuższemu w nim siedzeniu. Natężenie lamp warto zaplanować z góry np. umieszczając żarówki o najwyższym parametrze w centrum salonu, a dodatkowo o niższym natężeniu po jego bokach.

Barwa światła, jaką powinno wyróżniać się oświetlenie do pokoju – warto wiedzieć!

Drugą ważną sprawą jest zadecydowanie o barwie światła potrzebnej nam do salonu. Oświetlenie do pokoju, w którym zamierzamy wyłącznie odpoczywać na sofie, oglądając telewizję, może być ostre, zimne i jasne, lub bardziej stonowane, ciepłe, ale i nie tak jasne, jak np. na szpitalnej sali operacyjnej. Nadmiernie chłodna, zimna barwa światła może okazać się zbyt wyrazista do salonu i sprawiać, że nie będzie się nam w nim wygodnie relaksowało, bo światło bardziej zachęcało do pracy, niż odpoczynku. Do salonu lepiej jest dobrać barwy ciepłe światła lub postawiać na regulacje dołączone do wielu lamp, dzięki którym można je przyciemniać i rozjaśniać wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

dobieramy oświetlenie do pokoju
dobieramy oświetlenie do pokoju

Przeznaczenie i wielkość pokoju, a oświetlenie

Podczas wybierania oświetlenia do pokoju nie można też pominąć dwóch istotnych czynników: wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Standardowo przy powierzchniach o wymiarach 4×5 metrów suma wszystkich świateł, zarówno tych sufitowych (centralnych), jak i oświetlenia bocznego powinna wynosić 400 W. Jest to połączenie takich przykładowych lamp, jak żyrandol lub nowoczesna lampa podsufitowa stanowiąca główne źródło oświetlenia do pokoju, lamo stojących umieszczanych np. przy fotelach,w rogu pokoi, lampek naściennych, kinkietów itd. Przy umieszczaniu w pokoju więcej niż jednej żarówki, dobrze jest też rozważyć oświetlenie energooszczędne, które pozwolić zaoszczędzić nawet do 80% energii. Co do zasady, pomieszczenia większe muszą posiadać więcej różnorodnych świateł i nie powinny być skupione wokół 1 źródła jasności, a pokoje mniejsze analogicznie “traktujemy” mniejszą liczbą żarówek.

Przeznaczenie pokoju również decyduje o tym, jakie lampy powinny się w nim znaleźć. Inaczej dobieramy oświetlenie do pokoju dziennego, którego rolą jest odpoczynek domowników, a inaczej do niewielkiego pomieszczenia pełniącego rolę biura, czy pokoju zabaw dla dzieci. Warto tu dokładnie dostosować natężenie, barwę i typ światła do tego, jak pokój będzie wykorzystywany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*